امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

زمانی که از محبت آدمی سوء استفاده می شود، چه کاری بکنیم؟

قرآن می گوید هیچ وقت بدی دیگران نباید باعث شود که شما عدالت را زیر پا بگذارید. کسی که لیاقت محبت و خوبی شما را ندارد نباید تأثیری در شما بگذارد. یک کسی آمد نزد امام صادق علیه السلام و عرض کرد: گدای که سر راه قرار می‌گیرد و اصلا نمی‌دانیم نیازی دارد یا نه، چگونه برخورد کنیم؟ حضرت فرمود: اگر ما شک داشته باشیم که طرف نیازی دارد یا نه به او می دهیم تا مبادا اگر نیازی داشت ما مسئول نباشیم.

 

ما باید خوبی کنیم؛ چون خوبی، زمینه خوبی ها را فراهم می کند. مردم حریف تمرینی ما هستند. ما باید تمرین کنیم که درست و خوب باشیم و کاری نداشته باشیم که شخص مقابل سوء استفاده می کند یا نه! یا لایق باشد یا نباشد!

منبع و مأخذ: برگرفته سلسله مباحث آسیب شناسی سلوک انسانی در کلام امام رضا (علیه السلام) 

استاد شجاعی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر کس فرزندش را ببوسد، خدا برایش نیکی می نویسد. همچنین فرمود: فرزندانتان را زیاد ببوسید، به راستی که برای شما در برابر هر بوسه درجه ای در بهشت است که مسافتش پانصد سال است. عبدالله بن مسعود می گوید: نزد پیامبر (ص) بودم. وقتی حسین بن علی(ع) وارد شد، پیامبر وی را گرفت و او را بوسید و دهانش را بر صورت وی نهاد و فرمود: خدایا؛ من او را دوست می دارم، پس تو نیز دوست بدار او را و هر که وی را دوست دارد. نکته: از این حدیث شریف و دعای حضرت رسول (ص) در آن، بر می آید که توصیه آن گرامی این است که فرزندان دوستدار امام حسین (ع) تربیت کنید و فرزندی که دوستدار امام حسین (ع) باشد مشمول دعای پیامبر اکرم است.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

در روان‌شناسی آموزشی، نکته‌ای را پیامبر اکرم (ص) بیان می‌کند که بسیار مهم و شگفت‌انگیز است. آن حضرت(ص) می‌فرماید: أَزْهَدُ النَّاسِ فی الْعَالِمِ أَهْلُهُ وَجِیْرَانُهُ؛ خانواده و همسایگان شخص عالم، از همه مردم نسبت به او بی‌رغبت‌ترند. (نهج‌الفصاحه، ص359) این بدان معناست که همسر و فرزندان و خویشان و همسایگان یک دانشمند و عالم، کمتر به او مراجعه می‌کنند و از او یاد می‌گیرند و کمتر از تجربه و علم و وجودش بهره می‌گیرند، در حالی که دیگران قدر او را بهتر می‌دانند و سعی در استفاده حداکثری از او دارند.

این مسئله روان‌شناسی به ما کمک می‌کند تا برای آموزش فرزندان خود افرادی را انتخاب کنیم که به نظر ما می‌توانند همان آموزش‌هایی را که خودمان می‌خواهیم یاد دهیم، به آنها یاد دهند. فرزند از دیگری همان مطلبی که شما دوست دارید بیاموزد، می‌آموزد و هدف شما برآورده می‌شود.

استفاده از مطالب این سایت بلامانع می باشد       طراحی شده توسط: ابتلی

جستجو